Imagine Cup 15 | CloudCar

Microsoft Imagine CupKeyifli, heyecanlı, uykusuz ve bir o kadar da eğlenceli bir süreç yaşadım. Ekibimle beraber ImagineCup 2015 için yarışmaya karar verdiğimizde, işlerin bu kadar zorlu olacağını bilmiyorduk. Aldığımız keyif, verdiğimiz çaba, hissettiğimiz mutluluk.. Hepsi beklediğimizden çok daha fazlaydı.

ImagineCup

ImagineCup Microsoft’ un öğrencilere sunduğu birçok fırsattan sadece biri. 2002 yılından beri sürekli gelişerek yapılmaya devam bir ediyor. Eskiden daha çok üniversitelerin son sınıf öğrencilerinin bitirme projeleri ile katıldığı yarışma şimdilerde daha geniş bir öğrenci kitlesine hitap ediyor. Dünya çapında 3 farklı kategoride yarışmaya katılabilirsin. Bunlar Games Global, Innovation ve World Citizenship.

Ekip

Yarışmaya katılmayı düşünüyorsan birçok şeye ihtiyacın var ancak bunların en önemlisi ekip. Bu konuda şanslı olduğumu söylemeliyim. Her biri farklı alanlarda bilgili ve yetenekli 3 kişi ile aynı ekipte yer aldım.

Proje

Standart otomobilleri daha akıllı hale getirmek için CloudCar adında bir sistem geliştirdik. Temelde yaptığımız şey araçlara OBD II arayüzü ile bağlanıp gelen sinyalleri sürekli olarak kaydetmek ve üzerinde analizler yaparak. Analizler bize sorun çıkarması muhtemel parçaları ve olabilecek arızaları bildirmekte. Bu sayede arıza henüz oluşmadan arızayı tahmin edip büyük bir soruna yol açmadan sorun çözülebilmekte. Fikir vermesi için aşağıya bir video ekliyorum.