Google Drive, OneDrive ve DropBox Yasaklandı.

Bulut Teknolojilerini kullanmayan var mı?

Vereceğin yanıt aslında pek de önemli değil. Farkında olmasan da birden fazla bulut hizmeti kullanıyor olabilirsin. Örneğin telefonunla çektiğin fotoğraflar muhtemelen Google Drive, OneDrive gibi yerlere yedekleniyordur.

Bu gün bulut tabanlı veri depolama hizmeti veren 3 büyük firmaya erişim engellendi. Açıklama yapılmadığı için henüz bilgimiz yok ama RedHack tarafından ele geçirilen Berat Albayrak maillerinin paylaşılmasının engellenmesi için bu ilginç uygulamanın yapıldığını düşünüyorum.

Dosyalarıma Nasıl Erişirim.

Google Drive kapatıldı. OneDrive Kapatıldı. DropBox kapatıldı. Muhtemelen “dosyalarıma nasıl ulaşırım” diye düşünüyorsundur. Akla ilk gelen elbette VPN kullanmak. ZenMate ya da HotSpotShield gibi hizmetler küçük boyutlardaki dosyalara erişmek için ücretsiz çözümler olabilir. Büyük boyuttaki dosyalar için ise daha farklı bir çözüm önereceğim.

Multcloud

Multcloud birde fazla bulut dosya depolama hizmetini tek bir yerden yönetebilmek için kullanabileceğiniz bir hizmet. Biz burada yasaklanan firmalardaki verilerimizi erişebildiğimiz başka bir firmaya aktarmak için kullanacağız. Şu an hala {jcomments on} kullanılabilir durumda. Multcloud a üye olup bulut hizmetlerinizi tanımladıktan sonra dosya transfer işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Multcloud 20 den fazla bulut hizmet sağlayıcısını destekliyor.  Aşağıda güncel hizmet destek verilen firmaları görebilirsin.

Bundan sonra ne olur?

Ülkemizde birçok büyük firma bu bulut hizmet veren firmaları kullanıyor. Office 365 kullanıcıları dosyalarını doğrudan bulutta saklamaya çoktan alışmıştır. Bulut hizmetleri iş dünyasının içine bu kadar çok girmişken bu yasağın uzun süreceğini düşünmüyorum. Yine de emin olmak mümkün değil. Burası Türkiye ve bulut bilişimden anladığını -bir şey anlamadığını- aşağıda net bir şekilde ifade eden biri tarafından yönetiliyoruz.

Etiketler: CloudCar, Yandex, Google Drive, DropBox, MultCloud, Yasak, Office 365