Windows Phone GDR 3

Windows Phone gelişimini oldukça hızlı sürdürüyor. Ağustos ayı içinde aldığımız GDR2 den sonra yeni güncelleme GDR3 geliştiriciler için yayınlandı. Makalenin devamında GDR3 ile gelenler ve GDR3 nasıl edinileceğine dair bilgiler yer alıyor

Neler Var

Windows Phone Ekran Döndürme GDR 3Elbette GDR3 bir çok yenilik ve performans iyileştirmesi getiriyor. Bunların bir kısmı yeni gelecek telefon modelleri için. Örneğin 6" büyüklüğünde ekrana sahip telefonlar görmemiz mümkün. Ayrıca GDR3 4 çekirdekli işlemciler ile 1080P görüntü çözünürlüğünü destekliyor. Tüm bu yeniliklerin yanında benim için en değerlileri öncelik sırasına göre aşağıda yer alıyor.

Kutudan çıktığı anda Wi-Fi bağlantısı: Yeni bir telefon aldığınızda ya da telefona yeniden işletim sistemi kurduğunuzda, telefonunuz henüz wifi ayarlarını size sormadan internetten veri çekmeye başlıyordu. Özellikle bulutta yedekli bir profilin varsa tüm yedeklerin ve uygulamaların hücresel data üzerinden telefonunuza indiriliyordu. Artık telefon ayarlarını yaparken Wi-Fi bağlantısı yaparak hücresel data harcamasının önüne geçilmiş.

Dönüş Kilitleme: Microsoft bu özelliği "yatakta e posta okumaya çalışırken ekran oryantasyonunun sürekli değişmesinden mi şikayetçisiniz?" sorusuyla tanıtmayı seçmiş. Cümleyi biraz düzenleyerek sorunu daha iyi tanımlayabilirim. "Yatakta whatsapp kullanırken yamulmaktan mı şikayetçisiniz?" Artık ekranı kilitleyerek tutuş şeklinize göre oryantasyonun değişmesini engelleyebilirsin.

Daha Kullanışlı Zil Sesleri: Kişiye özel zil sesini aramaların yanı sıra smsler içinde belirleyebilirsin. Ayrıca Güncelleme 3 sayesinde anlık mesaj, e-posta, sesli mesaj ve hatırlatıcılara da özel zil sesi tanımlanabiliyor.

Uygulama Kapatma: Uygulamaları kapatmanın tek yolu sürekli olarak geri tuşuna basıp uygulamanın ilk ekranına dönmek e ardından bir defa daha geri duşuna basarak uygulamadan çıkmaktı. Artık geri tuşuna uzun basarak aktif uygulamaların listesini açtığımızda istediğin uygulamayı doğrudan kapatabilirsin. Şimdilik kapamak için X tşuna basmak gerekiyor ama ilerde aşağı kaydırarak kapatma mümkün olacaktır diye düşünüyorum..

Daha İyi internet paylaşımı: Özellikle Windows 8.1 kullanan bir cihaz ile internet paylaşmak için şifre girmeye gerek yok

Daha Akıllı Durum Göstergeleri: Yeniden tasarlanan Wi-Fi ve hücresel bilgi göstergeleri, data alınıp gönderildiğinde anında aktif olarak görüntülüyorlar.

Daha İyi Depolama Yönetimi: Yeni depolama ayarları telefonunuzda daha fazla boş alan yaratmanı ve geçici dosyaları daha iyi yönetmeni sağlıyor. Yeni kategori görünümü ile hangi dosyanın ne kadar yer kapladığını tek bakışta görecebileceksin.

Daha İyi Bluetooth: Bluetooth aksesuarları ile bağlantıyı geliştirmek için bazı iyileştirmeler yapılmış

Hangi Telefonlar için

Windows Phone Ekran Döndürme GDR 3Güncelleme tüm Windows Phone 8 çalıştıran telefonlarda kullanılabiliyor. Bu arada hatırlatmakta fayda var. Bu güncelleme Microsoftun yayınlamış olduğu GDR3 güncellesi. Nokianın kendi telefonları için hazırladığı Lumia Bittersweet Shimmer güncellemesi Lumialar için ilave özellikler sunacaktır.

Nasıl Edinirim

Güncelleme sadece geliştiricelere açıldığı için eğer bir geliştirici değilseniz telefonunuza bu güncellemeyi kuramazsınız. Dev Center veya App Studio hesabınız, ya da geliştirici kilidi açık olan telefonunuzla telefonunuza Preview for Developers uygulamasını kurarak OTA ile güncellemeyi alabilirsiniz. Eğer bir geliştirici değilsen ve yinede güncellemeyi edinmek istiyorsan bunun en kolay ve ücretsiz yoldan App Studio hesabı alarak yapabilirsin. Yapman gerekenler sırasıyla şunlar. Eğer bir geliştirici isen doğrudan 4. adıma geçebilirsin.

  • İlk olarakhttp://apps.windowsstore.com/ adresinde yer alan Start Building” butonuna tıklayın. Bu App Studio hesabı almak için kayıt işlemini başlatacaktır
  • Gelen oturum açma ekranında telefonunda kullandığın Microsoft hesabın ile giriş yap ve ardından erişim onayı ver.
  • Açılan alanda istenen bilgileri doldurup “Register” butonuna tıklayın.
  • Aşağıdaki QR kodunu kullanarak telefonuna Preview for Developers uygulamasını indir ve çalıştır.
  • Son olarak Ayarlar » Telefon Güncellemeleri » Güncellemeleri Denetle adımlarını izleyerek güncellemeyi almaya başla

 

Karşılaşılan Hatalar

Kendi yaptığım güncellemede büyük bir hata ile karşılaşmadım ancak aşağıdaki sorunlar ile karşılaştım.

  • Güncelleme yaptıktan hemen sonra yüklü olan uygulamalarım açılmadı ancak 10 dk kadar bekledikten sonra tüm uygulamalarım çalışır hale geldi. Sanırım güncellemeden sonra tek tek tüm uygulamalar için arka planda bir işlem yapıldı.
  • Ayarlar altında olması gereken bir kaç başlık doğrudan tüm uygulamalar listesinde görüntülenmeye başladı. Yine tüm uygulamalar alanında adı "Başlangıç" olan ve ana ekranı açan bir uygulama daha belirdi.

Makaleyi sıcağı sıcağına yazdığımdan henüz şarj süresi konusunda bir şey diyemeyeceğim. Sizde karşıkaştığınız hataları ve çözüm önerilerinizi yorum olarak buraya eklerseniz sevinirim.

Güncellemeden Görseller

[widgetkit id=24]

Daha Fazla İçerik

Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Microsoft tarafından yayınlanan bu makaleye göz atabilirsin.

Etiketler: windows phone