Meet4App Kayseri Tamamlandı

Meet4app MSP ekibinin farklı illerde düzenlenen minimum 24 saatlik kod yazma maratonudur. İlkini İzmirr’de yaptığımız hackathon dizisinin ikinci adımını Microsoft ve Erciyes Teknopark’ ın desteğiyle 21 Aralıkta Kayseri’ de yaptık. 43 katılımcı bizimle beraber uygulama geliştirdi ve toplamda 14 uygulama geliştirdik.

24 saat boyunca Windows Phone, Windows Store, Android, Ios hatta Kinect uygulamaları geliştirdik. Bir çok katılımcı ilk uygulamalarını yapma fırsatı buldu. Tecrubeli geliştiricileri ise Kayseri' deki firmalardan iş teklifleri aldılar.

Bizler MSP ler olarak etkinliğin sorunsuz yürümesi için elimizden geleni yaptık. MSP ekibinin dışından Hocalarımız Mete Çelik ve Rıfat Kurban’a, ERÜ ACM’den Hüseyin Zengin ve Samed Saka’ya destekleri için teşekkür ederim. Katkılarıyla mükemmel bir 24 saat yaşadık.

[widgetkit id=54]

 

Etkinlikte Tamamladığımjız Uygulamalar

SleepWithMusic Müzik dinleyerek uyuyan biri olarak uyuduktan sonra açık kalan müzik tarafından uyandırılmak oldukça rahatsız edici. Ayrıca sabah boşalmış bir batarya ile uyanmakta ayrı bir sorun. Bu uygulamayı bu tip sorunların önüne geçmek için yaptım. Herhangi bir uygulama ile şarkı listesi yürütülürken, SleepWithMusic kendisine belirtilen süre boyunca müziğin sesini yavaş yavaş azaltıyor ve süre sonunda tamamen kapatıyor..

KeyKeeper: MSP Ozan Topal tarafından geliştirilen KeyKeeper günümüzde birçoğumuzun yaşadığı parola hatırlama sorununa güzel bir çözüm getiriyor. Gün geçtikçe aklımızda tutmamız gereken parolaların sayısı artmakta ve doğru anda doğru şifreyi hatırlamak gittikçe daha zor bir hale gelmekte. Parolalarımızın hepsini güvenli olarak saklayıp, bize gerektiğinde hatırlatabilecek bir uygulama olan “KeyKeeper” ile artık yüzlerce şifreyi bile kolayca ve güvenli bir şekilde yönetebileceksiniz.

TV Rehberi: Merve Soykarafakili’ ye ait TV Rehberi uygulaması, Windows Phone üzerinde popüler TV kanallarının yayın akışını takip etmemize yardımcı oluyor. Böylece takip etmek istediğiniz yayınları bir sürpriz ile karşılaşmadan izleyebilirsiniz.

TV Rehberi 2: Mert Kavi’nin geliştirdiği TV Rehberi 2 uygulaması, Windows Store üzerinde popüler TV kanallarının yayın akışını takip etmemize yardımcı oluyor. Bilgisayarınız başında bir işe yoğunlaşmışken kim oturup internet üzerinden yayın akışlarını araştırmak ister? Kimse! Artık tek tıklama ile Windows 8 cihazınız sayesinde yayın akışlarına ulaşabileceksiniz.

Meclis TV: Meclis TV uygulaması, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin televizyon kanalını anlık olarak takip etmemizi sağlıyor. Uygulama sayesinde TV’yi anlık takip etmenin yanı sıra, TBMM’nin ve Twitter hesabını aktif olarak kullanan milletvekillerinin Twitter hesaplarını kontrol etmek mümkün oluyor.

SpyMelon: Mustafa Uğur Kaçak, Fatih Yaşar Hamurcu, Tuna Cengiz Kaner ve Hakan Yavuz’un ekip çalışması ile ortaya çıkarılan SpyMelon sayesinde artık ebeveynlerin çocuklarının telefonlarını nasıl kullandıkları ile ilgili endişeleri son buluyor. Android için tasarlanan ve Bing Map API kullanarak geliştirilen uygulama sayesinde ebeveynler anlık olarak çocuklarının telefonlarında kısa mesaj takibi, arama takibi yapabilecek ve telefonun konum bilgisine erişerek çocuklarının o an nerede olduğunu görebilecekler.

Mobisis WP: Oğuzhan Kiyar’a ait Mobisis Uygulaması da, Erciyes Üniversitesi öğrencileri için geliştirildi. Öğrencilerin sınavlardan sonra sık olarak ziyaret ettiği not öğrenme ara yüzlerine hepimiz aşinayız, her telefonda her otomasyon sistemi tam verimli olamadığından, artık Erciyes Üniversitesi öğrencileri sadece öğrenci numaralarını girerek notlarına kolayca ulaşabilecekler.

GiveMeStyle: MSP Mehmet Taha Meral’in geliştirdiği GiveMeStyle uygulamasıyla, kullanıcılar kameradan ya da fotoğraf galerisinden seçtikleri görüntüye aksesuar, bıyık, sakal, saç gibi öğeler ekleyerek fotoğraflarını eğlenceli hale getirebilecekler.

YDS Kelimeler: MSP Fatma Özge Özkök’ün YDS Kelimeler Uygulaması, YDS’e hazırlanan kullanıcıları hedefliyor. Uygulama, sık sorulan YDS kelimelerini kullanıcılara ezberletmeyi amaçlıyor.

SoloTest: Mustafa Serhat Akçasu, Halil İbrahim Aydoğdu’nun birlikte ürettiği SoloTest uygulaması ise, çok sevilen Klasik Solo Test oyununun Windows Phone telefonlarda da oynanmasına olanak sağlıyor.

Cheetah: Oğuzhan Turan ve Yunus Emre İnce tarafından geliştirilen Cheetah uygulaması da Android platformu için tasarlandı. Microsoft’un Azure teknolojisi kullanılarak geliştirilen uygulama, popüler Stackoverflow sitesinin işlevine benzer bir biçimde kullanıcıların soru sormasına, sorulara puan vermesine ve yanıtları görmesine olanak sağlamaktadır.

Kapadokya Rehber: Samed Saka’nın geliştirmiş olduğu uygulama sayesinde kullanıcılar Kapadokya bölgesi hakkındaki tarihi bilgilere, otel, restoran ve gezilecek yerlere bu uygulama ile kolaylıkla ulaşabilecekler.

HızlıTuşla: Hüseyin Zengin tarafından geliştirilen HızlıTuşla ile şirketleri aradığımızda müşteri temsilcisine bağlanmak artık eskisi kadar zor değil! Onlarca dakikamızı gerçek bir müşteri temsilcisine bağlanabilmek için telefonumuzda heba etmek artık geride kaldı. HızlıTuşla ile uygulama içerisinde bulunan firmalardan birini aradığınızda uygulama sizin adınıza müşteri temsilcisine ulaşmak için gereken tuşlara otomatik basıyor ve çok kısa bir süre içerisinde operatöre bağlanıyor.

TV Countdown: Hakan Mert Kum ve Mehmet Ali Fırat’ın geliştirdiği uygulamayla eklenen dizilerin hangi gün ve saatte yayınlanacağını takip etmek artık oldukça basit. Windows 8 için geliştirilen uygulamada ayrıca yayının başlamasının öncesinde de bildirimle kullanıcıya haber verilebilecek.

 

Etiketler: meet4app