Mozilla Vakfı Akıllı Telefon Pazarına Giriş Yapıyor

Firefox Os, B2G

Şu an dikkate değer sadece 3 platform varken bir yenisi de Mozilla tarafından hazırlanıyor. Öğrenilmesi gereken yeni standartlar diye düşünebilirsiniz ama Mozilla’ nın iyi haberleri var.

 

Biliyorsun. Şu an akıllı telefonu pazarında hâkim 3 işletim sistemi var. iOs, Android ve Windows Phone. Akıllı telefon yazılımları da ilgili alanımızda büyük bir yer oluşturduğundan bu piyasayı yakından takip etmemiz gerekiyor.

Senden bir uygulama hazırlaman istendi ya da sen kendi projeni yazmak istiyorsun. Cevaplaman gereken en önemli soru uygulamanın hangi platformda çalışacağıdır. Maalesef yazdığımız uygulamalar platform bağımlı, yani sadece tek bir işletim sisteminde çalışacaklar. Aynı yazılımı farklı bir işletim sisteminde kullanmak istersek o işletim sistemine göre uygulamayı yeniden yazmamız gerekecek.

Şu an dikkate değer sadece 3 platform varken bir yenisi de Mozilla tarafından hazırlanıyor. Öğrenilmesi gereken yeni standartlar diye düşünebilirsiniz ama Mozilla’ nın iyi haberleri var.

Adına şimdilik Firefox Os (Mozilla projeye “Boot to Gecko” diyor) diyeceğimiz proje tıpkı Android gibi Linux tabanlı. Projenin asıl heyecan verici tarafı ise ara yüzünden uygulamalarına kadar her şeyin HTML5 + CSS3 ile yapılacak olması.

Akıllı telefonuna kurduğun –özellikle internetten veri çekip sana sunan- uygulamaların büyük bir kısmı aslında bir internet sitesinden ibaret. Örneğin dünyanın en büyük bankalarından biri olan HSBC’ nin iOs uygulaması normal HSBC mobil sitesine kısa yol oluşturmaktan öte değil.

Mozilla’ nın düşü platform bağımsız uygulamaları geliştirebilmemize imkân sunmak. Bundan birkaç yıl önce internet sitelerinin tüm tarayıcılarda aynı görünmesi de Mozilla’ nın düşüydü ve bu gün interneti yeniden şekillendirdiklerini w3 standartlarını hâkim kılmayı başardıklarını söyleyebilirim. Bu başka bir yazının konusu olacak elbette ama Mozilla cephesinden böyle bir hamle gelmesi gerçekten sevindirici.

Etiketler: mobil uygulama